2019 4-H at the Minnesota State Fair

Fair Results Back

Viewing records 1-50 of 124
Results last updated at: 09/15/2019 5:54 PM
Exhibitor # Exhibitor Name Entry # Description Ribbon Placing Awards County Club
Sheep / Breeding Ewe / H041001: Sheep - Columbia, Registered - January Ewe Lamb
330 Olson, Emma 480 Blue Showmanship participant Winona
1142 Geiser, Kale 1637 Purple Champion Registered Columbia Ewe Lamb, Interview Finalist, Showmanship participant Pennington Steiner
2367 Thiesen, Macoy 3364 Purple Reserve Champion Registered Columbia Ewe Lamb Stearns Pelican Peak
Sheep / Breeding Ewe / H041002: Sheep - Columbia, Registered - February Ewe Lamb
6 Foster, Matthew 3 Blue Showmanship participant Cass
Sheep / Breeding Ewe / H041004: Sheep - Columbia, Registered - Yearling Ewe
1872 Geiser, Moriah 2699 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Reserve Champion Registered Columbia Yearling Ewe, Third place breeding ewe showmanship winner Otter Tail - East Heinola Hustlers
1955 Johnson, Morgan 2809 Blue Breeding Ewe Showmanship Call Back, Fifth place breeding ewe showmanship winner, Interview Finalist Chippewa Cheerful Champs
2368 Thiesen, Maesyn 3365 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Champion Registered Columbia Yearling Ewe, Reserve Champion Breeding Ewe Showperson Advanced Division, Reserve Supreme Champion Breeding Ewe Stearns Pelican Peak
4148 Ruter, Luke 5961 Blue Kandiyohi Arctander Aces
Sheep / Breeding Ewe / H041005: Sheep - Dorset, Registered - January Ewe Lamb
493 Wilts, Sarah 688 Purple Champion Registered Columbia Ewe Lamb, Showmanship participant Wright
Sheep / Breeding Ewe / H041006: Sheep - Dorset, Registered - February Ewe Lamb
1789 Marquardt, Tanner 2584 Purple Interview Finalist, Showmanship participant Fillmore Mabel Busy Bees
Sheep / Breeding Ewe / H041007: Sheep - Dorset, Registered - March Ewe Lamb
1444 Messner, Colton 2067 Purple Reserve Champion Registered Dorset Ewe Lamb, Showmanship participant Sibley Transit Trailblazers
Sheep / Breeding Ewe / H041008: Sheep - Dorset, Registered - Yearling Ewe
2322 Stender, Izabella 3301 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Champion Registered Dorset Yearling Ewe, Interview Finalist Lac qui Parle Freeland Telestars
3537 Karvakko, August 5045 Purple Champion Registered Dorset Yearling Ewe, Interview Finalist, Reserve Champion Registered Dorset Yearling Ewe, Showmanship participant Beltrami Rural Ranchers
Sheep / Breeding Ewe / H041009: Sheep - Hampshire, Registered - January Ewe Lamb
517 Benker, Abram 724 Blue Showmanship participant Wright FarSide 4-Hers
1262 Carter, Kyerra 1792 Blue Breeding Ewe Showmanship Call Back, Interview Finalist Pope Busy Beavers
2106 Bobendrier, Nate 3003 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Champion Breeding Ewe Showperson Senior Division, Champion Registered Hampshire Ewe Lamb Pipestone Sweet Strivers
2128 Lueck, Cole 3031 Blue Breeding Ewe Showmanship Call Back, Fifth place breeding ewe showmanship winner Pipestone Troy Toilers
2383 Bakken, Brenna 3384 Purple Champion Registered Hampshire Ewe Lamb, Reserve Champion Registered Hampshire Ewe Lamb, Showmanship participant Freeborn Hartland 4-H Club
Sheep / Breeding Ewe / H041010: Sheep - Hampshire, Registered - February Ewe Lamb
522 Tymeson, Michela 729 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Fourth place breeding ewe showmanship winner Wright FarSide 4-Hers
Sheep / Breeding Ewe / H041011: Sheep - Hampshire, Registered - March Ewe Lamb
3721 Fellbaum, Paige 5304 Purple Showmanship participant Morrison Livestock Legends 4-H Club
Sheep / Breeding Ewe / H041012: Sheep - Hampshire, Registered - Yearling Ewe
833 Peters, Kayla 1180 Purple Reserve Champion Black Face Commercial Yearling Ewe, Showmanship participant Wabasha Gillford Golden Gophers
1263 Kuhns, Siri 1793 Blue Showmanship participant Waseca Riverside Ramblers
1294 Carter, Zachary 1844 Blue Showmanship participant Pope Busy Beavers
2107 Bobendrier, Samuel 3005 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Champion Breeding Ewe Showperson Advanced Division, Champion Registered Hampshire Yearling Ewe Pipestone Sweet Strivers
2129 Lueck, Erin 3032 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Reserve Champion Registered Hampshire Yearling Ewe, Third place breeding ewe showmanship winner Pipestone Troy Toilers
4432 Sagdalen, Madison 6414 Blue Breeding Ewe Showmanship Call Back Washington Independent
Sheep / Breeding Ewe / H041013: Sheep - Suffolk, Registered - January Ewe Lamb
2150 Stark, Nolan 3055 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Champion Registered Suffolk Ewe Lamb, Reserve Champion Breeding Ewe Showperson Intermediate Division Pipestone Troy Toilers
Sheep / Breeding Ewe / H041014: Sheep - Suffolk, Registered - February Ewe Lamb
1686 Christensen, Jared 2415 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Interview Finalist Lincoln Marshfield
3341 Ossefoort, Daryan 4779 Purple Reserve Champion Registered Suffolk Ewe Lamb, Showmanship participant Nobles Graham Lakes Braves
3872 Trask, Raelynn 5539 Blue Showmanship participant Beltrami Deer Lake Flyers 4-H Club
4618 Neusch, Hannah 6694 Blue Breeding Ewe Showmanship Call Back Martin East Chain 4-H Club
Sheep / Breeding Ewe / H041015: Sheep - Suffolk, Registered - March Ewe Lamb
4969 Ostlie, Lilly 7185 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Showmanship participant Swift Swift Falls Winners
Sheep / Breeding Ewe / H041016: Sheep - Suffolk, Registered - Yearling Ewe
314 Luhmann, John 458 Blue Showmanship participant Winona
794 Thoeny, Briana 1131 Blue Breeding Ewe Showmanship Call Back Kanabec Canter Club
904 Geske, Michael 1298 Purple Reserve Champion Registered Suffolk Yearling Ewe Scott New Prague Boosters
906 Gould, Milly 1301 Blue Breeding Ewe Showmanship Call Back, Showmanship participant Scott New Prague Boosters
2440 Kallberg, Evan 3461 Blue Showmanship participant Freeborn Conger 4-H Club
2595 Grote, Emily 3731 Blue Interview Finalist, Showmanship participant Watonwan Riverdale Rockets
3197 Brinkman, Laura 4585 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Champion Breeding Ewe Showperson Intermediate Division, Champion Registered Suffolk Yearling Ewe Goodhue Belvidere Happy-Go-Luckies
4100 Poquette, Sydney 5892 Blue Interview Finalist Goodhue Aspelund Ever-Readies
Sheep / Breeding Ewe / H041018: Sheep - Southdown, Registered - February Ewe Lamb
1270 Morgan, Gracie 1806 Blue Waseca Vista Busy Bees
3717 Stafford, Kylie 5297 Purple Reserve Champion Southdown Ewe Lamb, Showmanship participant Mower Southside 4-H Club
3902 Davis, Laura 5586 Blue Showmanship participant Beltrami Open Range Ropers 4-H Club
4660 Herrig, Bridgette 6743 Blue Breeding Ewe Showmanship Call Back, Fourth place breeding ewe showmanship winner, Interview Finalist Murray Slayton Shooting Stars
1421 Seeman, Kadin 7485 Purple Champion Southdown Ewe Lamb, Showmanship participant Sibley High Island Clovers
Sheep / Breeding Ewe / H041019: Sheep - Southdown, Registered - March Ewe Lamb
4664 Herrig, Vanessa 7487 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Fourth place breeding ewe showmanship winner, Interview Finalist Murray Slayton Shooting Stars
Sheep / Breeding Ewe / H041020: Sheep - Southdown, Registered - Yearling Ewe
2830 Newberger, Stephanie 4064 Blue Showmanship participant Anoka Cloverleaf
2871 Ridenour, Tegan 4144 Purple Breeding Ewe Showmanship Call Back, Champion Southdown Yearling Ewe, Third place breeding ewe showmanship winner Dodge Eden Progressive Gophers
4769 Straub, Koreyann 6917 Blue Showmanship participant Le Sueur Sharon Progressives
3920 Herrera, Anica 7486 Purple Reserve Champion Southdown Yearling Ewe, Showmanship participant Carver Benton Hilltoppers