2019 4-H at the Minnesota State Fair

Fair Results Back

Viewing records 1-42 of 42
Results last updated at: 09/17/2019 9:15 AM
Exhibitor # Exhibitor Name Entry # Description Ribbon Placing Awards County Club
Beef / Breeding Heifer / A041009: Beef - Red Angus, Registered Junior Yearling
1978 Schuler, Stella 2835 1st Beef Showmanship Participant Chippewa Granite Go Getters
Beef / Breeding Heifer / A041059: Beef - Foundation Simmental Junior Yearling
1953 Johnson, Caleb 2808 8th Beef Showmanship Participant Chippewa Cheerful Champs
Beef / Cow and Calf / A061005: Beef - Cow and Calf - Red Angus, Registered
1977 Schuler, Alayna 2834 2nd Reserve Champion Red Angus Cow/Calf Pair Chippewa Granite Go Getters
Dairy / Dairy / B041006: Dairy - Jersey Summer or Spring Yearling
1979 Tatge, Emersen 2837 Blue 3rd Chippewa Chippewa Champs
Goat - Dairy / Dairy Goat / C041022: Dairy Goat - Nigerian Dwarf - Junior Doe Kid
1942 Corner, Chase 2794 Blue Showmanship- Purple Chippewa Granite Go Getters
Goat - Dairy / Dairy Goat / C041027: Dairy Goat - Nigerian Dwarf - Milking Doe - Three or Four Years Old
1944 Corner, Gage 2796 Blue Reserve Champion Nigerian Dwarf Senior Doe, Showmanship- Red Chippewa Granite Go Getters
1945 Corner, Skyler 2797 Blue Champion Nigerian Dwarf Senior Doe, Showmanship- Red Chippewa Granite Go Getters
Goat - Dairy / Dairy Goat / C041073: Dairy Goat - Unrecorded Grade - Dry Yearling Doe
1957 LeBlanc, Emily 2812 Blue Showmanship- Blue Chippewa Cheerful Champs
Goat - Meat / Meat Goat Doe / D081002: Junior Yearling Meat Breeding Doe
1958 LeBlanc, Kennedi 2813 Red Chippewa Cheerful Champs
Goat - Meat / Meat Goat Doe / D081005: Junior Meat Breeding Doe Kid
1980 Toft, Kelsey 2838 Red Chippewa Cheerful Champs
Lama / Lama - Showmanship / Lama Showmanship - Senior - Gr. 9-10
1949 Hawkins-Spence, Jazzy 2804 Blue Chippewa
Lama / Lama- all classes / 1: Lama Obstacle Course
1949 Hawkins-Spence, Jazzy 7736 Red Chippewa
Lama / Lama- all classes / 2: Lama Public Relations
1949 Hawkins-Spence, Jazzy 7737 Red Chippewa
Lama / Lama- all classes / 3: Lama Costume
1949 Hawkins-Spence, Jazzy 2802 Blue Chippewa Cheerful Champs
Poultry / Poultry / F031011: Ducks - Market Pen
1946 Haugen, Wyatt 2798 Blue Chippewa Chippewa Champs
Public Presentations / Illustrated Presentation / Individual Illustrated Presentation
1932 Buchanan, Eliza 2793 Learnings from a school trip to Washington DC Blue Chippewa Mandt Livewires
Sheep - Lamb Lead and Fleece / Fleece / Fleece - Wool Type
1975 Padula, Elizabeth 2832 Blue Reserve Grand Champion Fleece Exhibitor Chippewa Mandt Livewires
Sheep - Lamb Lead and Fleece / Lamb Lead / Lamb Lead - Senior - Grades 9 +
1955 Johnson, Morgan 7597 Green Chippewa
1965 Nelson, Bryce 7598 Green Chippewa
Sheep / Breeding Ewe / H041004: Sheep - Columbia, Registered - Yearling Ewe
1955 Johnson, Morgan 2809 Blue Breeding Ewe Showmanship Call Back, Fifth place breeding ewe showmanship winner, Interview Finalist Chippewa Cheerful Champs
Sheep / Breeding Ewe / H041028: Sheep - Commercial Black Face - Yearling Ewe
1965 Nelson, Bryce 2823 Blue Showmanship participant Chippewa Mandt Livewires
Sheep / Market Lamb / H051001: Market Lamb - Black Face
1930 Berven, Kade 2777 Blue Showmanship participant Chippewa Milan Challengers
1931 Berven, Sutton 2779 Blue Interview Finalist, Market Lamb Showmanship Call Back Chippewa Milan Challengers
Static / Crafts & Fine Arts / Crafts - Grades 9+
1963 Marty, Tegan 2819 Wood coasters - cactus Blue Chippewa Mandt Livewires
Static / Crafts & Fine Arts / Fine Arts - Grades 9+
1956 Keller, Aurora 2811 Canvas painting of a person as building blocks Blue Chippewa Cheerful Champs
Static / Crop Sciences / Corn - Grades 6-8
1952 Hettver, Amelia 2807 Channel corn (201-28 VT 2PRIB) in 2 quart jars Red Chippewa Mandt Livewires
Static / Crop Sciences / Soybeans - Grades 6-8
1959 Loe, Molly 2814 Jars of soybeans Blue Chippewa Chippewa Champs
Static / Exploring Animals / Exploring Animals - Grades 6-8
1961 Marty, Gavin 2816 Poster Board of a Blue Whale Red Chippewa Mandt Livewires
Static / Flower Gardening / Flower Gardening - Grades 6-8
1928 Andol, Samantha 2775 hanging basket of flowers Blue Chippewa Chippewa Champs
Static / Foods and Nutrition / Food and Nutrition - Grades 6-8
1964 Nelson, Braden 2821 Granola Bars Red Chippewa Mandt Livewires
Static / Lawn & Landscape Design / Lawn & Landscape Design - Grades 6-8
1985 Winters, Brenna 2843 Poster board and binder about a backyard fire pit area Blue Chippewa Cheerful Champs
Static / Photography / Elements of Photography - Grades 6-8
1932 Buchanan, Eliza 2792 8x10 matted sunset photo Blue Chippewa Mandt Livewires
Static / Self Determined / Self Determined - Grades 6-8
1970 Olson, David 2826 Upcycled home decor - clock made out of a Arkfeld "Instant-Way" farm scale Red Chippewa Mandt Livewires
Static / Shooting Sports / Wildlife Management / Shooting Sports / Wildlife Mgmt - Grades 9+
1984 Winters, Dain 2842 Poster board and binder about Atlatl (stick with handle on one end) Blue Chippewa Cheerful Champs
Static / Shop / Shop - Primarily Wood Based Exhibit - Grades 9+
1976 Pauling, Kaylee 2833 Baseball table with 3 stools Blue Chippewa Mandt Livewires
Static / Youth Leadership / Youth Leadership - Grades 9+
1946 Haugen, Wyatt 2801 Binder - Putting together a Poultry Bowl team for 2020 Blue Chippewa Chippewa Champs
Swine / Breeding Gilts / I041001: Berkshire, Registered - January Gilt
1982 Wamstad, William 2840 Red 4th Chippewa Cheerful Champs
Swine / Breeding Gilts / I041019: Spot, Registered - January Gilt
1971 Olson, Zola 2827 Blue 4th Chippewa Mandt Livewires
Swine / Market Barrows / I051008: Market Barrow - Yorkshire - Registered
1952 Hettver, Amelia 2805 Blue 4th Chippewa Mandt Livewires
Swine / Market Barrows / I051010: Market Barrow - Crossbred
1929 Andresen, Ethan 2776 Blue 5th Chippewa Cheerful Champs
1967 Nelson, Bryton 2825 Blue Chippewa Mandt Livewires
Swine / Market Gilt / I052001: Swine - Market Gilt
1981 Wamstad, Susannah 2839 Red 8th Interview Finalist Chippewa Cheerful Champs