2020 Gallia County Junior Fair

Fair Results Back

Viewing records 1-50 of 709
Results last updated at: 08/11/2020 10:42 AMUpdating
Exhibitor # Exhibitor Name Entry # Description Ribbon Placing Awards County Club
01 - Field Crops / Field Crops / 66000: Corn
171 Butler, Justin 489 Blue Gallia Hayseeds
172 Butler, Reece 501 Blue 1st Holzer Health System Award - First Place, Trophy - In Memory of Herman & Bernice Wood Gallia Hayseeds
182 Evans, Carter 546 Blue 3rd Holzer Health System Award - Third Place, Rosette Gallia Country To The Core
185 Evans, Emily 554 Blue 2nd Holzer Health System Award - Second Place, Rosette Gallia Country To The Core
01 - Field Crops / Field Crops / 66100: Small Grains
146 Pope, Evan 380 Blue 1st Holzer Health System Award- First Place, Trophy - Gallia County Soil and Water Conservation Gallia Country To The Core
147 Pope, Erin 393 Red Gallia Country To The Core
171 Butler, Justin 490 Blue 3rd Holzer Health System Award - Third Place, Rosette Gallia Hayseeds
172 Butler, Reece 502 Blue Gallia Hayseeds
182 Evans, Carter 547 Blue 2nd Holzer Health System Award - Second Place, Rosette Gallia Country To The Core
185 Evans, Emily 555 Blue Gallia Country To The Core
01 - Field Crops / Field Crops / 66200: Soybeans
146 Pope, Evan 381 Blue Gallia Country To The Core
147 Pope, Erin 394 Red Gallia Country To The Core
171 Butler, Justin 491 Blue 3rd Holzer Health System Award - Third Place, Rosette Gallia Hayseeds
172 Butler, Reece 503 Blue Gallia Hayseeds
182 Evans, Carter 548 Blue 2nd Holzer Health System Award - Second Place, Rosette Gallia Country To The Core
185 Evans, Emily 556 Blue 1st Holzer Health System Award - First Place, Tophy - Gallia County Soil and Water Conservation Gallia Country To The Core
01 - Field Crops / Field Crops / 66301: HAY – Class 1 Legume Hay 90% or more
74 Boothe, Jacie 200 Blue 1st Holzer Health System Award - First Place, Soil and Water Conservation District First Place Hay Winner, Trophy - Gallia County Soil and Water Conservation Gallia Pairs & Spares
75 Boothe, Jaret 206 Blue 2nd Holzer Health System Award - Second Place, Rosette, Soil and Water Conservation District Second Place Hay Winner Gallia Pairs & Spares
01 - Field Crops / Field Crops / 66302: HAY- Class 2 Grass Hay 90% or More
74 Boothe, Jacie 201 Blue 1st Holzer Health System Award - First Place, Soil and Water Conservation District First Place Hay Winner, Soil and Water Conservation District Overall Hay Winner, Trophy - Gallia County Soil and Water Associaton Gallia Pairs & Spares
75 Boothe, Jaret 207 Blue Holzer Health System Award - Second Place, Rosette, Soil and Water Conservation District Second Place Hay Winner Gallia Pairs & Spares
384 Unroe, Waylon 1123 Blue 3rd Holzer Health System Award - Third Place, Rosette, Soil and Water Conservation District Third Place Hay Winner Gallia Twilighters
01 - Field Crops / Field Crops / 66303: HAY- Class 3 Mixed Hay 10% - 90% either Legume or Grass
74 Boothe, Jacie 202 Blue 2nd Holzer Health System Award - Second Place, Rosette, Soil and Water Conservation District Second Place Hay Winner Gallia Pairs & Spares
75 Boothe, Jaret 208 Blue 1st Holzer Health System Award - First Place, Soil and Water Conservation District First Place Hay Winner, Trophy - Gallia Soil and Water Association Gallia Pairs & Spares
146 Pope, Evan 384 Blue 3rd Holzer Health System Award - Third Place, Rosette, Soil and Water Conservation District Third Place Hay Winner Gallia Country To The Core
147 Pope, Erin 397 Red Gallia Country To The Core
01 - Field Crops / Field Crops / 66500: Tobacco
39 Ruiz, Chayse 147 Blue 10th Junior Skillathon Third Place Gallia Pairs & Spares
42 Ruiz, Kaylee 149 Blue 11th Gallia Pairs & Spares
75 Boothe, Jaret 209 Blue 7th Senior Skillathon Third Place Gallia Pairs & Spares
82 Cremeens, Judah 232 Blue 1st Trophy - Champion Tobacco - Gallia County Pride in Tobacco Association Pairs & Spares
85 Swindler, Tristin 237 Blue Junior Skillathon Second Place Gallia Pairs & Spares
95 Combs, Ean 256 Blue 5th Best Senior Interview, Senior Skillathon Second Place Gallia Pairs & Spares
97 Wright, Hunter 260 Blue 3rd Senior Skillathon First Place Gallia Pairs & Spares
98 Wright, Layne 264 Blue 8th Gallia Pairs & Spares
152 Cummons, Sadie 427 Blue 2nd Junior Skillathon First Place, Trophy - Junior Ages 8 - 13 - Gallia County Pride in Tobacco Association Gallia Pairs & Spares
155 Summers, Madison 619 Blue 4th Best Junior Interview, Trophy - Junior Ages 8 - 13 - Gallia County Pride in Tobacco Association Gallia Pairs & Spares
395 Hammock, Noel 1143 Blue 9th Gallia Pairs & Spares
396 Cardwell, Owen 1144 Blue 6th Gallia Pairs & Spares
397 Devine, Noah 1145 Blue Gallia Pairs & Spares
01 - Field Crops / Field Crops / 69000: Specialty Crop
90 Fellure, Braylee 251 Blue 2nd Holzer Health System Award Second Place, Rosette Gallia Whiz Kids
113 Fellure, Madison 305 Blue 1st Holzer Health System Award First Place, Trophy - Steve and Carol Beaver Gallia Whiz Kids
02 - Dairy / Dairy - Jersey (Registered) / 12219: Registered Jersey Junior Calf – Born After 3 / 1 / 20
283 Deel, Lane 846 1st Gallia Raccoon Valley Livestock Club
02 - Dairy / Dairy - Jersey (Registered) / 12229: Registered Jersey Intermediate Calf - 12 / 1 / 19 to 2 / 28 / 20
283 Deel, Lane 845 1st Grand Overall Dairy, Trophy - Champion Jersey - Buz and Audrey Hatten Gallia Raccoon Valley Livestock Club
02 - Dairy / Dairy Showmanship / 12002: Dairy Junior Showmanship - Ages 8 to 13
283 Deel, Lane 844 1st Gallia Raccoon Valley Livestock Club
03 - Beef / Beef Breeding - Angus / 11411: Angus Junior Calf - JAN 1, 20 to MAY 15, 20
155 Summers, Madison 617 2nd Gallia Pairs & Spares
155 Summers, Madison 618 1st Gallia Pairs & Spares
03 - Beef / Beef Breeding - AOB / 11543: AOB Junior Yearling - JAN 1, 19 to APRIL 30, 19
234 Johnson, Beau 699 1st Overall Beef Breed Reserve Champion, Trophy - Overall Reserve Champion Beef Breeding - Ferguson Farm Gallia Gallipolis FFA
03 - Beef / Beef Breeding - Chianina / 11443: Chianina Junior Yearling - JAN 1, 19 to APRIL 30, 19
234 Johnson, Beau 692 1st Grand Champion Bred and Owned Registered Beef Female, Overall Beef Breed Grand Champion, Trophy - Overall Supreme Champion Beef Breeding & Stall Sign - Gallia County Cattlemen Assoc Gallia Gallipolis FFA
182 Evans, Carter 1178 2nd Gallia Country To The Core
03 - Beef / Beef Breeding - Commercial / 11410: Commercial Junior Calf - JAN 1, 20 to MAY 15, 20
80 Elliott, Hunter 219 3rd Gallia Rodney Rangers
147 Pope, Erin 402 1st Overall Beef Breed 4th Place, Trophy - Champion Commercial Beef - Gallia County Farm Bureau Gallia Country To The Core